Janome CoverPro kantebåndsfolder 12 mm (Gruppe 7)
Gør kanten på dine projekter helt professionel med denne kantebåndsfolder. Den folder båndet fire gange rundt om den rå kant og syer det fast i én enkelt arbejdsgang, så du slipper for bøvlet med nåle. Det er genialt til t-shirts, halsudskæringer og kanter, der skal sidde helt lige.
Det får du
- Folder båndet fire gange – rundt om den rå kant, så du får en pæn og holdbar afslutning
- Syer fast i én arbejdsgang – hvor du slipper for at nåle båndet fast på forhånd
- Præcist færdigmål – giver en færdig kant på 12 mm, når du skærer dit bånd 42 mm bredt
- Original Janome – lavet til at passe perfekt og fungere optimalt med dit udstyr
Vores gode råd
Husk at lave en prøvelap først, så du er sikker på, at nålene fanger både for- og bagsiden af kantebåndet. Det kan desuden være en stor hjælp at klippe enden af båndet skråt, så det er lettere at føre igennem folderen fra start.
Passer til disse Janome-maskiner
- Gruppe 7 (Coversøm): CoverPro 1000CPX, 2000CPX, 3000 Professional
I tvivl? Ring på 58 52 29 22 (kl. 12–17) eller skriv til os, så finder vi den rigtige til din maskine.
Fakta
- Varenummer: 202328009 (202 328 009)
- Original Janome-tilbehør
- Passer til: Janome gruppe 7
- Færdig kant: 12 mm
- Skærebredde for bånd: 42 mm
- Indhold: Trykfod, bundplade og skruer
- Også kaldet: Tape Binder 12mm 4 Folds
Find din maskines gruppe
| Gruppe | Type | Janome-modeller |
|---|---|---|
| 7 ✓ passer | Coversøm | CoverPro 1000CPX, 2000CPX, 3000 Professional |
Gruppen står ikke på maskinen – find modelnavnet på fronten eller typeskiltet under/bag på maskinen. Kan du ikke finde din model, så ring på 58 52 29 22 (kl. 12–17) eller skriv til os, så finder vi den rigtige fod.









Maiken Altenburg –
Super skal bare lige øve mig lidt