Janome MyLock 554D – stærk og brugervenlig overlocker
Janome MyLock 554D er en solid og avanceret mekanisk overlocker til dig, der ønsker flotte, professionelle sømme, nem betjening og god kontrol over forskellige typer stof.
Maskinen kan sy med 2, 3 eller 4 tråde og klarer alt fra almindelige overlocksømme og strækstoffer til flatlock, rullesøm, picotkant og dekorative teknikker.
Med en syhastighed på op til 1.300 sting i minuttet, 8-delt differentialtransport, justerbar skærebredde og trinløst trykfodstryk får du en overlocker, der både er velegnet til almindelig beklædningssyning og mere kreative projekter.
MyLock 554D leveres desuden færdigtrådet med 4 ruller hvid overlocktråd, så du hurtigt kan komme i gang.
10 gode grunde til at vælge Janome MyLock 554D
- 2-, 3- og 4-trådede sømme – stor fleksibilitet til mange forskellige syprojekter.
- 8-delt differentialtransport – giver en stabil og jævn transport af stoffet.
- Op til 1.300 sting/min. – hurtig og effektiv syning.
- Nem trådning – farvekodede trådveje, trådningsguide og hurtigtrådning af undergriberen.
- Færdigtrådet fra start – leveres med 4 ruller hvid overlocktråd.
- Justerbar differentialtransport – hjælper med både stræk, rynkning og flotte flade sømme.
- Justerbar skærebredde – tilpas sømmen præcist til materialet.
- Trinløst trykfodstryk – gør det lettere at sy i både tynde, elastiske og kraftige materialer.
- Nem frakobling af overkniven – praktisk ved sømme, hvor du ikke ønsker at skære stoffet.
- LED-belysning – giver et godt overblik over arbejdsområdet.
Stabil transport med 8 transportører
En af de store styrker ved Janome MyLock 554D er det kraftige transportsystem med hele 8 transportører.
Det hjælper maskinen med at føre stoffet jævnt gennem maskinen – også når du syr i flere lag, kraftigere tekstiler eller elastiske materialer.
Standardtrykfoden er samtidig designet med en længere og fladere front samt riller på undersiden, som hjælper med at holde stoffet stabilt og giver et godt udsyn til kniven og stofkanten.
Differentialtransport til strækstoffer og rynkning
Den justerbare differentialtransport kan indstilles fra 0,5 til 2,25.
Det betyder, at du kan tilpasse stoftransporten efter materialet og undgå, at elastiske stoffer bølger eller bliver trukket sammen.
Differentialtransporten kan samtidig bruges kreativt til eksempelvis rynkeeffekter og strækning af stofkanter.
Nem og overskuelig trådning
MyLock 554D er designet til at gøre trådningen så overskuelig som muligt.
De farvekodede trådveje gør det let at følge den rigtige vej gennem maskinen, og på indersiden af frontdækslet finder du en tydelig trådningsguide.
Undergriberen har desuden hurtigtrådning, og der medfølger en nåletråder, som hjælper med trådning af nålene.
Præcis trådspænding
De indbyggede trådspændinger er konstrueret til at give en stabil og ensartet spænding fra projekt til projekt.
Når trykfoden løftes, frigøres trådspændingen automatisk, så det bliver lettere at trække trådene gennem maskinen eller skifte tråd.
Maskinen har også hurtigvalg til blandt andet rullesøm og flatlock, så det bliver lettere at skifte mellem forskellige sømtyper.
Mange forskellige sømme
Janome MyLock 554D kan sy en lang række praktiske og dekorative overlocksømme:
- 4-trådet forstærket overlock
- 4-trådet stræk overlock
- Rynkning
- 3-trådet overlock – smal og bred
- 3-trådet kastesøm
- 3-trådet flatlock
- Smalkant
- Picotkant
- Rullesøm
- 2-trådet overlock
- 2-trådet flatlock – smal og bred
- Filtesøm
- Stigesøm
Justerbar stinglængde og skærebredde
Stinglængden kan justeres fra 1 til 5 mm, så du kan tilpasse sømmen efter både stof og ønsket udtryk.
Skærebredden kan justeres fra cirka 3,1 til 7,3 mm, hvilket giver god kontrol over, hvor meget stof der skæres væk, og hvor bred overlocksømmen bliver.
Ved rullesøm gør den særlige indstilling det nemt at skifte til en smal og tæt kant.
Justerbart trykfodstryk
Trykfodstrykket kan justeres trinløst, så maskinen kan tilpasses forskellige stoftykkelser og materialer.
Det er især nyttigt, når du skifter mellem eksempelvis tynd viscose, jersey, sweatshirtstof eller flere lag kraftigere materiale.
Over- og underkniv
Knivsystemet skærer stoffet rent, inden sømmen dannes.
Underkniven er fastmonteret, mens overkniven er bevægelig og kan kobles fra, hvis du ønsker at sy uden at skære stofkanten.
Skærebredden kan justeres efter materialet, og der medfølger desuden en ekstra overkniv.
Godt arbejdslys og stabil konstruktion
Arbejdsområdet er oplyst med LED-belysning, så du tydeligt kan følge stof, nåle og kniv under syningen.
Maskinen er konstrueret med stabile gummifødder, som hjælper med at reducere vibrationer og gør, at maskinen står godt fast på bordet – også ved højere syhastighed.
Hvem passer Janome MyLock 554D til?
MyLock 554D er et rigtig godt valg til dig, der ønsker en solid og alsidig overlocker med klassisk mekanisk betjening og gode muligheder for selv at finjustere maskinen.
Den egner sig både til almindelig beklædningssyning, jersey, stretch, boligtekstiler og kreative overlockteknikker.
Det er samtidig en maskine, der giver dig mulighed for at udvikle dig og eksperimentere med flere forskellige sømme og materialer.
Tekniske specifikationer
- Maskintype: Mekanisk overlocker
- Antal tråde: 2, 3 og 4 tråde
- Maks. syhastighed: 1.300 sting/min.
- Differentialtransport: 8-delt, justerbar fra 0,5 til 2,25
- Stinglængde: 1-5 mm
- Sting-/skærebredde: Ca. 3,1-7,3 mm
- Trådning: Manuel med farvekodede trådveje og hurtigtrådning af undergriber
- Nåletråder: Medfølger
- Trykfodstryk: Trinløst justerbart
- Ekstra højt trykfodsløft: Ja
- Overkniv: Bevægelig og kan kobles fra
- Belysning: LED
- Mål: B 300 x H 280 x D 280 mm
- Vægt: Ca. 7 kg
Medfølgende tilbehør
- 4 stk. hvide overlocktråde á 200 meter – maskinen leveres færdigtrådet
- Tilbehørsæske
- Rengøringsbørste
- Nåleæske
- Nåletråder
- Lille og stor skruetrækker
- 4 store trådstoppere
- Olie
- Pincet
- 4 trådnet
- 4 trådholdere til koner
- Ekstra overkniv
- Fastnøgle til overkniv
- Affaldsopsamler
- Blindgriber
- Fodpedal med strømkabel
- Vinylovertræk
- Instruktionsbog
5 års garanti og fri service hos Symaskine Torvet
Når du køber din Janome MyLock 554D hos Symaskine Torvet, får du ikke kun en stærk og alsidig overlocker – du får også dansk vejledning og adgang til vores eget værksted.
Maskinen leveres med 5 års garanti og vores servicefordele, så du kan få glæde af din overlocker i mange år.









Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.