Upcycling – Sy yndlingstøj af genbrugsfund og stofrester
Forfatter: Signe Eriksen
Upcycling – Sy yndlingstøj af genbrugsfund og stofrester er den perfekte bog til dig, der elsker at skabe nyt og personligt tøj med omtanke for miljøet. Dameskrædder Signe Eriksen – kendt for bogen Sy yndlingstøj – viser her, hvordan du kan forvandle brugt tøj og stofrester til unikke designs, der både ser godt ud og føles godt at have på.
Med 26 inspirerende projekter lærer du at upcycle alt fra gamle skjorter og bukser til bluser, kjoler, tasker og accessories. Du får masser af kreative idéer, teknikker fra skrædderiet og praktiske tips til, hvordan du giver gammelt tøj nyt liv. Nogle projekter bygger på eksisterende mønstre, mens andre lærer dig at tegne dine egne – alt forklaret i et sprog, der gør det nemt at følge med, uanset dit erfaringsniveau.
Derfor vil du elske denne bog:
- ♻️ Lær at skabe nyt tøj af genbrugsfund og stofrester
- 🧵 26 kreative projekter fra nybegynder til øvet
- 👗 Kombiner mode, bæredygtighed og personlig stil
- ✂️ Trin-for-trin vejledning med professionelle teknikker
- 🌿 Fokus på kvalitet, design og mindre tøjspild
Bogen udfordrer fast fashion og inspirerer dig til at tænke nyt – både i din garderobe og i din tilgang til syning. Resultatet er smukke, brugbare og personlige kreationer, der kan blive dit næste yndlingstøj.
Antal projekter: 26
Sværhedsgrad: Fra nybegynder til erfaren
Format: Indbundet
Forfatter: Signe Eriksen









Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.